Ольга Іванова, юрист АК «Ассирії»: «За перше півріччя НБУ втретє знизив облікову ставку, що свідчить про перспективи зниження ставок по кредитах і депозитах, а також коригування штрафних санкцій»

Blog page
assyria-nbu1-1180x502

З 24 червня облікова ставка НБУ зафіксована на рівні 16,5%

Зниження облікової ставки до 16,5% затверджено Рішенням Правління Національного банку України від 23 червня 2016 №88-рш «Про розмір облікової ставки». За перше півріччя 2016 року регулятор уже втретє знижує облікову ставку.

Україна увійшла в цей рік з досить високою обліковою ставкою, яка значний період часу трималася на рівні 22% з метою стримати інфляцію в українській економіці. Зниження процентної ставки грошово-кредитної політики, насамперед, свідчить про перехід НБУ до інфляційного таргетування, тобто підтримку запланованого рівня інфляції з метою економічного зростання та стимулювання кредитування.

Протягом 2014 ─ 2015 Українська економіка і банківський сектор пройшли глибоку духовну кризу за весь час незалежності. Однак уже сьогодні макроекономічні ризики для фінансової стабільності знижуються, НБУ і незалежні експерти очікують економічного зростання і в 2016 році і в середньостроковій перспективі, але відзначають, що в поточному році відновлення економіки буде повільним.

Очевидним залишається той факт, що банківське кредитування протягом 2016 року буде обмеженим. Основними ризиками, які стримують банки в кредитуванні є значне боргове навантаження підприємств, до сих пір слабка платоспроможність більшості секторів економіки і низька можливість банків ефективно використовувати юридичні інструменти для захисту власних інтересів.

Безумовно, не можна не згадати про негативний вплив ескалації військово-політичного конфлікту України і Росії. Виробничий потенціал зони проведення АТО в значній мірі втрачено, що протягом 2014 — 2015 років призвело до зниження валютної виручки і значного зростання обсягу проблемних кредитів. Подальше продовження конфлікту обумовлює атмосферу невизначеності і негативно позначається на очікуваннях бізнесу і населення. Крім того, Росія обмежує Україні доступ на ринки товарів і послуг. З початку 2016 року Росія припинила дію Договору про зону вільної торгівлі з Україною. Введення Росією ембарго на імпорт продовольства з України також створює перешкоди для транзиту українських товарів до країн Центральної та Східної Азії. Утруднення доступу українських товарів на ринок Росії негативно впливає на ключові сектори економіки України. Також обсяги українського експорту скорочуватися через очікуване зниження економічної активності в Росії протягом 2016 року.

Зараз існує висока ймовірність того, що облікова ставка буде ще знижуватися, але не раніше кінця липня, або початку вересня. Слід також згадати, що зниження облікової ставки в майбутньому відіб’ється і на роздрібних ставках комерційних банків по кредитах і депозитами.